Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy kupić niemowlakowi pierwszą huśtawkę. Wszystko zależy od tego, o jaką huśtawkę chodzi.

undefined

Jeśli pytanie dotyczy huśtawek dla dzieci, podobnych do tych, które spotkać można na płacach zabaw, a które zawiesza się pomiędzy futrynami drzwi, odpowiedź jest jedna: kiedy dziecko już stabilnie siedzi. Na rynku znajdziemy wprawdzie modele z odchylanymi oparciami, pasami a także takie w których dziecko z pozoru jest bezpieczne, bo niejako wisi w specjalnie skonstruowanym krzesełku, jednak są one często odradzane przez lekarzy i fizjoterapeutów. Mogą bowiem źle wpływać na postawę i rozwój fizyczny dziecka. Lepiej wówczas kupić specjalny (najlepiej rozkładany na płasko) leżaczek, bujaczek. Jest to najbardziej odpowiednia dla niemowlaka huśtawka, która będzie znacznie lepszym wyborem w przypadku, kiedy dziecko jeszcze nie siada.

Huśtawka niemowlęca - co wybrać?

Kiedy jednak wybór pada na prawdziwa huśtawkę, wówczas wybrać trzeba odpowiedni model. Dla niemowlaka należy wybrać tzw. siedzisko kubełkowe, które jest w pełni bezpieczne i wygodne. Najtańsze huśtawki kubełkowe zaczynają się od 30 zł. Ciut więcej trzeba zapłacić, jeśli huśtawka dla niemowlaka ma mieć dodatkowo pasy bezpieczeństwa lub np. siedzisko ze stoliczkiem. Na rynku są tez siedziska, które rosną wraz z dzieckiem. Zaczyna się wówczas od siedziska kubełkowego, które stopniowo rozmontowuje się wraz z rozwojem malucha. Najpierw rozkłada się barierkę z przodu, dzięki czemu otrzymujemy huśtawkę z oparciem. Następnie, kiedy rozmontuje się oparcie, pozostaje zwykła huśtawka dla starszych dzieci.