undefinedJednym z najważniejszych momentów przełomowych w okresie dzieciństwa jest postawienie pierwszego kroku, który jest początkiem nauki chodzenia. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najdogodniejsze warunki, aby mogło ono rozwijać się tak, jak należy. Dlatego buty ułatwiające chodzenie, to pierwsza para butów, w której dziecko będzie samodzielnie spacerować, są więc podstawą dla prawidłowego stawiania kroków przez malucha. W tym artykule chcemy pomóc wszystkim rodzicom, którzy nie mają jeszcze w tym zakresie doświadczenia i potrzebują dobrej rady.

Po pierwsze: kiedy zakupić pierwsze buty?

Nie należy zakładać bucików dziecku od razu, kiedy zacznie stawiać pierwsze kroki w domu. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i relaksuje stopy, więc najlepiej, jeżeli pozwolimy mu chodzić jak najwięcej na boso. Buty będą potrzebne nie do wózka, lecz dopiero, gdy nasz brzdąc zacznie samodzielnie chodzić poza domem.

Po drugie (i najważniejsze): jakie buty do nauki chodzenia kupić?

Istotne, aby kupić buty mało inwazyjne. Co to oznacza? Takie, dopasowane do stopy dziecka, które nie będą krępować jego ruchów i pozwolą oddychać skórze. Najlepiej, jeśli w butach będzie kilka milimetrów "luzu". Konieczne jest, aby dziecko przymierzało buty w sklepie, odradzane są zakupy butów przez internet lub "na oko". Buty muszą być nowe, aby dopasowały się do stopy, a także z naturalnego materiału elastycznego, takiego jak skóra lub bawełna. Mają to być miękkie buty, które uchronią jednak stopy przed bakteriami, zimnem i otarciami. Dziecięce stopy są bardzo delikatne, więc trzeba dbać o to, aby kupić buty do nauki chodzenia, które będą jak najlepszej jakości, nowe i miękkie, dostosowane do potrzeb malucha.