Decydując się na zakup laktatora trzeba zastanowić się, w jakim celu będzie się go używać oraz ile pieniędzy na jego zakup chcemy przeznaczyć. Laktatory ręczne są zdecydowanie tańsze, ale służą raczej do okazjonalnego odciągania pokarmu. Z kolei laktatory elektryczne stanowią większy wydatek, ale odciąganie pokarmu jest szybsze i bardziej efektywne.undefined

Laktatory ręczne

Laktator ręczny jest dosyć tani, kompaktowy, cichy i nie wymaga zasilania, więc można go używać niemal wszędzie. Dostępne są trzy rodzaje laktatorów ręcznych: tłokowe, gruszkowe i z pompką. Te ostatnie umożliwiają odciąganie pokarmu za pomocą tylko jednej ręki. Laktator ręczny może okazać się przydatny w szpitalu kiedy wystąpił problem z nawałem mlecznym bądź chcemy stymulować laktację. Stosowany raczej do okazjonalnego odciągania pokarmu. Niestety wymaga nieco wprawy i siły. Nie sprawdzi się podczas większych problemów laktacyjnych.

Laktatory elektryczne

Laktator elektryczny stanowi już nieco większy wydatek. Może być zasilany jedynie z sieci elektrycznej lub też mieć dodatkową opcję zasilania z baterii - co pozwala na używanie go choćby w podróży, kiedy nie ma się dostępu do gniazdka elektrycznego. Laktatory elektryczne są wygodne, szybciej odciągają pokarm i są bardziej efektywne. Nie wymagają użycia siły i przydają się gdy wystąpiły poważniejsze problemy laktacyjne lub na przykład jak nie chcemy karmić piersią a jedynie swoim mlekiem podając go w butelce. Minusem jest ich cena oraz to, że są głośniejsze i mniej kompaktowe.